Вітамін Д, навіщо він потрібний дитині

25 Січня 201600:34

Вітамін Д є унікальним творінням природи: це не зовсім вітамін, це гормоноподобна речовина.

 

Вітамін Д впливає на:

 

– всмоктування кальцію в кишківнику

– на імунну систему (опірність інфекціям)

– на серцево-судинну систему

– бере участь в багатьох метаболічних процесах.

 

Отже про потрібність і важливість вітаміну Д сперечатися не доводиться. У літературі ви побачите, що вітамін Д дозується в міжнародних одиницях (МО).

 

В цій статті ми поговоримо про важливу роль вітаміну Д для кісткової системи дитини і про те що таке рахіт.

 

Рахіт – це порушення мінералізації скелета, що росте, у дитини. Вперше позначилося це захворювання на початку 17 століття, коли почалася урбанізація населення. Тенденція до зниження частоти і тяжкості цього захворювання позначилася тільки в сучасну епоху, коли були виявлені властивості риб’ячого жиру і синтезовані інші форми вітаміну Д.

 

Клінічна картина рахіту, що розвився внаслідок дефіциту вітаміну Д, включає такі симптоми:

 

– кісткові деформацій (затримка закриття джерельця; пізнє прорізування зубів; викривлення кінцівок і деформація нижньої частини грудної клітки),

 

– дратівливість,

 

– пітливість,

 

– неспокій,

 

– проблеми з травленням,

 

– затримка моторного розвитку моторики.

 

Отже без вітаміну Д дитині дійсно погано…

 

ДЕ Ж БЕРЕТЬСЯ ЦЕЙ ЧУДОДІЙНИЙ ВІТАМІН?

 

В першу чергу він синтезується в шкірі під впливом ультрафіолетового випромінювання, і більш меншою часткою – з продуктів харчування в процесі травлення.

 

Поговоримо трохи про продукти, в яких міститься вітамін Д:

 

– певні сорти риби (лосось, скумбрія, сардини, тунець, макрель, печінка тріски);

 

– печінка і м’ясні субпродукти;

 

– яєчні жовтки.

 

У невеликих кількостях вітамін Д міститься в:

 

– картоплі;

 

– зелені;

 

– вівсянці.

 

Також  потрібно пам’ятати, що при тепловій обробці продуктів харчування кількість вітаміну Д в них знижується. Як правило харчовий шлях надходження вітаміну Д є основним для жителів тих регіонів, в яких немає адекватної дії сонця. Також слід звернути увагу на те, що для дітей перших років життя велика частина продуктів для щоденного використання не придатна, тому необхідно для таких дітей передбачити інші джерела вітаміну Д.

 

Тепер декілька слів про грудне молоко: виключно грудне вигодовування дає дитині всього лише  11–38 МО /на добу вітаміну Д, що значно нижче, ніж мінімальна потреба дитини, що рекомендується, в цьому вітаміні. Запаси вітаміну Д, які дитина отримує від матери, зберігаються тільки  8 тижнів його життя, і те за умови, що у матері не було дефіциту вітаміну Д (що на сучасному етапі життя вже рідкість). Таким чином, вигодовування тільки грудним молоком є недостатнім для заповнення потреб організму дитини у вітаміні Д і мами чітко мають це розуміти.

 

ЯК ВИРОБЛЯЄТЬСЯ ВІТАМІН Д

 

Дія ультрафіолетового спектру випромінювання на шкіру дитини, і дуже важливу роль в цьому всьому грає діапазон випромінювання ультрафіолету В, інтенсивність якого в сучасних умовах загазованості і забрудненості значно знижена. Також дуже важлива сама поверхня шкіри, на яку впливає ультрафіолет: якщо опромінюється повністю все тіло, то синтез вітаміну Д значно підвищується; якщо ж у дитини відкриті тільки обличчя, ручки і ніжки – то відповідно, синтез вітаміну Д буде меншим. А якщо ще мами намажуть ручки і ніжки дитини сонцезахисним кремом, то про виробництво вітаміну Д можна взагалі не говорити: використання кремів з SPF 15 знижує виробництво вітаміну Д на 98%. Перебування дитини в тіні також знижує виробництво вітаміну Д (за даними деяких авторів до 60%). Ну і враховуючи те, що дуже жаркий період літа в деяких регіонах призводить до зниження перебування дитини на сонці, стає зрозумілим, що і влітку не багато вітаміну Д виробляється.

 

Таким чином, дорогі батьки і бабусі та дідусі, дитині з перших тижнів життя дуже важливо приймати вітамін Д як мінімум до досягнення нею 3-х літнього віку. З профілактичною метою переважно застосовувати водорозчинну форму вітаміну Д3 (холекальціферол). Зараз на ринку представлена величезна кількість форм вітаміну Д: як монопрепарат, так і компонент полівітамінів. Слід проконсультуватися з лікарем про те, яка форма більш найкраща для вашої дитини. Згідно з рекомендаціями сьогоднішнього дня щоденна доза для дитини без перерви на літо складає мінімум 500 МО на добу, 1 крапля на добу.

 

Хочеться ще додати, що деякі дитячі продукти збагачені вітаміном Д, як наприклад йогурт «Агуша».

 

І ще прохання до мам: вітамін Д дитині не протипоказаний при ранньому або швидкому закритті джерельця, оскільки між надходженням в організм вітаміну Д і закриттям джерельця не було знайдено прямому зв’язку.

 

Матвієнко І. М.

Інститут педіатрії, акушерства та гінекології НАМН України

Маєте питання?
Поставте його фахівцеві!
Ірина Матвієнко
Кандидат медичних наук, старший науковий співробітник відділення медичних проблем здорової дитини та преморбідних станів.
Коментарі
Всі 163
9
5
3
6
7
Кількість зареєстрованих користувачів на сайті ТМ “Агуша”
Каталог продукції
Новини Агуша
Про виробництво
Відео
Засинайко
Контакти
Потрібна допомога?
Меню
Вхід
Агуша
Енциклопедія
Дізнатись у спеціаліста
Скарбничка
Лікар Комаровський
Агуша
Енциклопедія
Дивіться інші відео
Комаровського, проходьте
тести і гарантовано
отримуйте подарунки!
Дізнатись більше