Вагітність та ліки

25 Січня 201601:09
Ось нарешті настала така бажана вагітність. Жінка почуває себе центром Всесвіту. Відчуваючи себе цілком здоровою та напрочуд щасливою, жінка доволі часто зустрічається з ситуацією, коли лікар іноді рекомендує приймати ліки «про всяк випадок». І вагітна опиняється на роздоріжжі: чи дослухатись порад лікаря, чи прислухатись до імпульсів власного організму, який шепоче на вухо: «Все гаразд!».

 

У випадку вагітної жінки діє правило: «Чим менше, тим ліпше, а найліпше — жодного препарату!». На практиці це виглядає так:

якщо можна сподіватись на спонтанне одужання (наприклад, банальна застуда), не радять ніяких медикаментів;

якщо можливо, лікування відкладають щонайменше до 2 триместру, коли вже сформовані всі органи і системи плоду, а ризик від застосування препарату суттєво зменшується.

На жаль, досі існує практика призначення певних ліків жінці автоматично, одразу після встановлення факту вагітності. Давайте разом розберемося в доцільності таких призначень.

1. Вітамін Е та/або прогестерон (утрожестан) — доцільно приймати лише при встановленому дефіциті прогестерону в організмі жінки до або під час вагітності.

2. Фолієва кислота — потрібна! 0,4 мг на добу знижує вірогідність розвитку аномалій нервової системи на 70%.

3. Препарати заліза — лише при рівні гемоглобіну в крові нижче 90 г/л. В інших випадках достатньо корекції раціону харчування.

4. Препарати кальцію краще замінити на 1 склянку молока.

5. Аспірин — за наявності факторів ризику прееклампсії (підвищення тиску, набряки та наявність білка в сечі).

 

ЯКЩО У ВАГІТНОЇ ЗАСТУДА:

домашній режим;

пити більше теплої рідини (трав'яний чай, чай з малини, лужна мінеральна вода);

при температурі — свічки «Вібуркол» або нестероїдні протизапальні «Парацетамол» або «Ібупрофен» але лише після консультації з лікарем та ні в якому разі не використовувати наприкінці вагітності; при інтоксикації — «Грип-Хеель»;

при кашлі — лужна мінеральна вода («Боржомі»), «Бронхаліс-Хеель», З фітотерапевтичних – сухий екстракт листя плюща, сухий екстракт листя тим'яну. З класичних фармацевтичних препаратів – амброксол.

При мігрені: безпечніше вживати «Метопролол», «Ібупрофен» (тільки до 30 тижнів вагітності та після консультації з лікарем.

 

Нудота та блювання не є захворюваннями, що обов'язково потребують медикаментозного лікування. Необхідно:

вживання їжі дрібними порціями, в ледь теплому вигляді;

перший прийом їжі в лежачому положенні (здійснення мрій багатьох жінок — сніданок у ліжко);

«Нукс Воміка Гомаккорд» (протидіє нудоті), «Хофітол» (поліпшення роботи печінки). Якщо все запропоноване не допомогло — необхідно звернутись до лікаря, який може призначити приймати «Метоклопрамід».

 

Закрепи небезпечні, оскільки можуть стимулювати гіпертонус матки.

Необхідно: дієта (багато овочів, фруктів та рідини до 2 л) та підвищення рухової активності. Якщо випорожнення кишківника відбувається рідше, ніж 3 рази на тиждень, допоможе лактулоза, сульфат магнія, «Бісакоділ», насіння льону, висівки пшениці, «Дуфалак», «Нормолакт». Але такі більш активні дії необхідно узгодити з лікарем.

 

Отже, під час вагітності необхідно максимально уникати вживання будь-яких лікарських засобів хімічного походження. У жодному разі не займайтесь самолікуванням! Запитайте поради лікаря, професійності котрого довіряєте!

Маєте питання?
Поставте його фахівцеві!
Ірина Матвієнко
Кандидат медичних наук, старший науковий співробітник відділення медичних проблем здорової дитини та преморбідних станів.
Коментарі
Всі 59
9
3
6
0
4
Кількість зареєстрованих користувачів на сайті ТМ “Агуша”
Каталог продукції
Новини Агуша
Про виробництво
Відео
Засинайко
Контакти
Потрібна допомога?
Меню
Вхід
Агуша
Енциклопедія
Дізнатись у спеціаліста
Скарбничка
Лікар Комаровський
Агуша
Енциклопедія
Дивіться інші відео
Комаровського, проходьте
тести і гарантовано
отримуйте подарунки!
Дізнатись більше