Розвиток мовлення у дитини

23 Січня 201622:12

Розвиток мовлення у дитини – важливий момент, завдяки якому крихітка зможе спілкуватися з іншими людьми, ще активніше пізнавати світ і розвиватися. Головне, щоб батьки розуміли, що всі малюки різні: деякі дітки в 11 місяців володіють «арсеналом» з 15 слів, а інші і до двох років наполегливо мовчать. У будь-якому разі, розвиток мовлення у дітей має 2 основні напрями:

– пасивне – дитина розуміє значення слова і те, до чого воно відноситься, але доки не може сказати його самостійно;

– активне – дитина починає щосили розмовляти з навколишніми людьми.

Логічно, що пасивний розвиток мовлення у дітей випереджає активний.

 

ЕТАПИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ В РАННЬОМУ ВІЦІ

 

Вже у віці 1-2 місяців батьки можуть помітити так зване «гуління» – протяжні неголосні звуки або окремі склади ніби «а-а-а-а-а», «га-а», «а-гу» та інше. В 2-3 місяці арсенал малюка поповнюється новими складами: «шу», «гу», «ши», «бу», «зи» та інш. У 4 місяці дитина починає сміятися. У 5 місяців карапуз вже може «співати», міняючи інтонацію голосу. У піврічному віці дитина починає розуміти мову дорослої людини, впізнає знайомі голоси і реагує на інтонацію. Також малюк починає лепетати щось подібне до «та-та-та-та-та», «ба-ба-ба-ба-ба». Зазвичай дитина використовує такий лепет для того, щоб висловити свої бажання або просто освоїти роботу з голосом. У 7-8 місяців крихітка вже розуміє багато слів, дізнається назви предметів, які вимовляє дорослий, і шукає їх очима. З 8 місяців діти вже зв’язують знайомі слова не лише з предметами, але і зі своїми діями, можуть вимовляти прості слова, наслідують різні звуки і розуміють прості інструкції ніби: принеси іграшку або подай м’ячик.

 

Зазвичай ці етапи розвитку мовлення дитини все ж відносять до пасивної. Буває так, що період пасивного мовлення затягується до 2 років – дитина все прекрасно розуміє, виконує прохання дорослих, але наполегливо мовчить. Не рідкість, коли такі мовчуни до 3 років переганяють по розвитку тих, хто почав говорити в 9 місяців. Крім того, перші слова малюка зовсім не обов'язково мають бути схожими на дорослу мову – досить, якщо це буде просто набір звуків, які в розумінні малюка означають певний предмет.

 

ІГРИ ДЛЯ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ

 

Для того, щоб малюк швидше сказав свої перші слова, існують спеціальні ігри для розвитку мовлення. Найпростіше – зробити так, щоб дитина повторювала за вами окремі склади або цілі прості невеликі слова. Крім того, можна пограти з малюком в гру «дізнайся по звуку». Познайомте малюка з предметами, які видають якісь звуки: папір, барабан, музична іграшка, вимовіть їх назву і дайте малюкові самостійно спробувати добути з них якийсь звук. Крім того, граючи з дитиною в що-небудь, намагайтеся постійно розмовляти з ним і коментувати свої дії – так карапузові буде легше запам’ятати їх назви.

Маєте питання?
Поставте його фахівцеві!
Ірина Матвієнко
Кандидат медичних наук, старший науковий співробітник відділення медичних проблем здорової дитини та преморбідних станів.
Коментарі
Всі 109
9
4
3
1
8
Кількість зареєстрованих користувачів на сайті ТМ “Агуша”
Каталог продукції
Новини Агуша
Про виробництво
Відео
Засинайко
Контакти
Потрібна допомога?
Меню
Вхід
Агуша
Енциклопедія
Дізнатись у спеціаліста
Скарбничка
Лікар Комаровський
Агуша
Енциклопедія
Дивіться інші відео
Комаровського, проходьте
тести і гарантовано
отримуйте подарунки!
Дізнатись більше