Як навчити дитину говорити «ні»

22 Січня 201622:02

Здавалося б, «ні» – одне з найвживаніших слів у нашій мові. Ми так часто вимовляємо його, що вже практично цього не помічаємо. Тільки ось виявляється, існують люди, яким дійсно складно відмовити комусь навіть в тому випадку, якщо вони розуміють, що добром це не закінчиться. Розуміння того, як навчити дитину говорити «ні», дуже важливо у вихованні малюка. Батькам слід приділити цьому питанню особливу увагу в спілкуванні з дитиною.

 

ВЧИМОСЯ ГОВОРИТИ НІ

 

Звичайно, учити дитину відмовляти – не найприємніше зайняття, але що поробиш. Можна постаратися підібрати такий варіант відмови, який був би найбільш комфортним для вашого малюка:

– мотивована відмова. Наприклад, він може звучати як «я сьогодні не можу, мене запросили в гості». Оскільки ми тільки вчимося говорити «ні», слід підготувати пару варіантів відповіді з малюком заздалегідь, оскільки навряд чи він зуміє вигадати щось переконливе на ходу;

– відмова без пояснення причини. Можна просто сказати «не можу і все»;

– відмова з переадресацією. Дитина може мотивувати відмову, наприклад, реакцією батьків: «Мама сказала, що якщо я ще раз так зроблю, вона зі мною не розмовлятиме». В такому разі навряд чи другу або знайомому вашого малюка захочеться мати справу з його батьками і вплутуватися в сімейну сварку;

– зустрічне прохання – ще один прийом відмови. Ще недослухавши прохання опонента, можна перебити його словами: «О, я якраз сам хотів тебе про це попросити!»

 

Крім того, в цьому питанні також дуже важливим є спілкування батьків з дітьми: чітко позначте, що малюкові можна робити, а що – строго заборонено. Спробуйте аргументувати свою позицію і докладно пояснити крихітці, чому ту або іншу дію робити не слід. Також величезну роль грає і особистий приклад: ви можете розповісти своїй дитині про те, як вам пропонували подібні речі, і яким чином ви сформулювали свою відмову. Поясніть малюкові, що, кажучи «ні», слід залишатися спокійним і упевненим. Тоді відмова звучить чіткіше і переконливо для оточення.

 

Батьки повинні розуміти, що уміння малюка сказати «ні» свідчить про самостійність дитини. Перше «ні» означає, що поступово малюк обмежує власне «я» і заявляє про себе світу. Також завжди варто відноситися з повагою до «ні», яке дитина може сказати і вам. Постарайтеся спокійно з’ясувати у нього, чому його рішення є саме таким. Пам’ятайте, якщо малюк не говоритиме «ні» вам, то незнайомому «дядькові» на вулиці він теж не зможе відмовити.

Маєте питання?
Поставте його фахівцеві!
Ірина Матвієнко
Кандидат медичних наук, старший науковий співробітник відділення медичних проблем здорової дитини та преморбідних станів.
Коментарі
Всі 37
9
5
0
2
6
Кількість зареєстрованих користувачів на сайті ТМ “Агуша”
Каталог продукції
Новини Агуша
Про виробництво
Відео
Засинайко
Контакти
Потрібна допомога?
Меню
Вхід
Агуша
Енциклопедія
Дізнатись у спеціаліста
Скарбничка
Лікар Комаровський
Агуша
Енциклопедія
Дивіться інші відео
Комаровського, проходьте
тести і гарантовано
отримуйте подарунки!
Дізнатись більше