Що таке дитяча самостійність

22 Січня 201621:57

Поки дитина ще зовсім маленька, вона практично повністю залежить від мами з татом. Але у міру дорослішання і розвитку малюк повинен ставати все більш самостійним і помалу готуватися до дорослого життя. Ніби і батьки погоджуються з тим, що таке явище, як дитяча самостійність – потрібний і корисний чинник в розвитку кожної особистості, але ось заохочують вони її тільки в тому випадку, якщо самостійні дії малюка їм зручні. «Нехай вчиться самостійності, але у всьому слухає маму з татом» – знайомо? В цій статті ми спробуємо розібратися з тим, як розвинути у дитини самостійність і навички виживання у дорослому світі.

Так що таке дитяча самостійність? Зазвичай під цим явищем розуміють уміння людини особисто і без сторонньої допомоги розпоряджатися своїм життям. Природньо, що у віці 1-3 роки малюк явно не може приймати всі рішення самостійно, але деякими навичками він все ж повинен володіти. Якщо говорити про зовсім маленьких діток, то поняття «самостійність» у них розшифровується трохи не так, як для дорослої людини – це здатність себе зайняти, грати самостійно деякий час без участі батьків.

В ЧОМУ ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ САМОСТІЙНІСТЬ МАЛЮКА

Вважається, що перші ознаки самостійності проявляються у малюка у віці 1-2 років. До 3 років потяг до самостійних дій нестримно посилюється – власне, цей період і називають «кризою 3 років». Ось в чому проявляється самостійність малюка:

– уміння діяти за власною ініціативою, розуміти необхідність своєї участі в тій або іншій ситуації;

– уміння виконувати щоденні звичні дії без допомоги дорослої людини;

– уміння усвідомлено діяти за ситуації, коли були озвучені вимоги й умови;

– уміння здійснювати самоконтроль і оцінку результатів дії;

– уміння проробляти вже знайомі дії в нових умовах.

 ЯК ПРИВЧИТИ ДИТИНУ ДО САМОСТІЙНОСТІ

 В будь-якому випадку треба розуміти, що самостійність формується поступово. Для того, щоб ця якість почала проявлятися у малюка якомога раніше, треба знати, як привчити дитину до самостійності:

– не намагайтеся виконати за малюка ті дії, які він цілком може виконати самостійно;

– допомагайте дитині тільки в тому випадку, якщо вона сама попросить про допомогу. Не варто втручатися в діяльність малюка, якщо він чимось дуже зайнятий, але у нього це не дуже виходить. Дайте дитині можливість самостійно знайти вирішення проблеми;

– намагайтеся всіляко заохочувати прагнення малюка до самостійності. Якщо існують об’єктивні причини на те, чому ви не можете зробити так, як хочеться дитині, просто пояснить їй, в чому полягає трудність.

Маєте питання?
Поставте його фахівцеві!
Ірина Матвієнко
Кандидат медичних наук, старший науковий співробітник відділення медичних проблем здорової дитини та преморбідних станів.
Коментарі
Всі 49
9
4
3
1
8
Кількість зареєстрованих користувачів на сайті ТМ “Агуша”
Каталог продукції
Новини Агуша
Про виробництво
Відео
Засинайко
Контакти
Потрібна допомога?
Меню
Вхід
Агуша
Енциклопедія
Дізнатись у спеціаліста
Скарбничка
Лікар Комаровський
Агуша
Енциклопедія
Дивіться інші відео
Комаровського, проходьте
тести і гарантовано
отримуйте подарунки!
Дізнатись більше