Пологовий стаціонар: особливості перших днів життя дитини

27 Січня 201623:00

Після того, як через 2 години після народження дитину подивиться лікар, її зважать і вимірюють температуру, переодягнуть в красивий одяг, вона і мама переводяться в палату спільного перебування.

 

Спільне перебування дитини з мамою до виписки із стаціонару має такий величезний ряд переваг і несе таку безпеку дитині, що дитину краще не відділяти від матері: не потрібно просити медичний персонал забрати дитину у відділення новонароджених хоч би на ніч, щоб можна було виспатися і відпочити. Краще попросити родичів (маму, свекруху, сестру, чоловіка) допомогти в догляді за дитиною. Тим паче, що існуючим Наказом № 234 Міністерство охорони здоров’я України в 2007 році узаконило присутність партнера на пологах і вільне відвідування родичами матері і дитини в післяпологовому періоді. До родичів для відвідування висувається ряд вимог, яких дуже важливо дотриматися : чистий одяг; наявність змінного взуття або одноразових бахіл; відсутність ознак вірусної або бактерійної інфекції (закладеність носа, кашель, температура, кон’юнктивіт); тверезий стан.

 

РИЗИКИ РОЗДІЛЕННЯ МАТЕРІ І ДИТИНИ

 

Ризики розділення матері і дитини досить великі: по-перше, це ризик інфікування малюка госпітальною флорою. Як відомо, будь-який контакт з дитиною (переодягнути, нагодувати, провести яке-небудь дослідження) вимагає ретельної гігієни рук з використанням одноразового мила і одноразових рушників, або антисептика для рук. Медичний персонал контактує з великою кількістю поверхонь, апаратури і пацієнтів. Тому ризик передачі дитині госпітальної флори з руками медичного персоналу набагато вищий, ніж з руками мами.

 

По-друге, ризик розвитку проблем з грудним вигодовуванням при розділенні дитини і мами також дуже високий. У перші тижні життя дитина годується за вимогою, тобто тоді, коли вона захоче їсти (у тому числі і в нічний час). Пов’язано це з тим, що до моменту народження і в перші місяці життя розмір шлунку дитини дуже маленький, а потреба малюка в калоріях (енергії) і поживних речовинах для забезпечення життєдіяльності органів і систем, а також зростання дуже висока. Тому малюк і набирає достатнє кількості їжі за добу малими об’ємами за одне годування, але частими прикладаннями до грудей. А нічні годування дуже важливі, тому що саме в цей час доби активний головний гормон по «заготівлі» грудного молока – пролактин. Так що якщо мама віддасть дитину на пару ночей в дитяче відділення, вона однозначно ризикує грудним вигодовуванням. Ну і плюс до всього, існує ризик того, що у вигляді докорму дитина отримає суміш (їсти ж він буде просити вночі в будь якому випадку), що вже може погано відбитися і на здоров’ї самого малюка.

Безумовно, якщо у мами визначається гіпогалактія (мало молока), частота якої зовсім мала (всього 1-4% породіль), тоді дитині необхідно ввести суміш. Але це вже після того, як був встановлений факт істинної гіпогалактії, і як педіатр-неонатолог підбере дитині оптимальну суміш і проконсультує матір з питань її приготування.

 

По-третє, наявність мами поруч є дуже важливим чинником формування правильної психологічної матриці для дитини: мамині руки, слова, грудне молоко формують у дитини почуття захищеності і упевненості, що згодом допоможе малюкові успішно долати всі життєві труднощі.

 

По-четверте, саме контакт з матір’ю і грудне вигодовування забезпечують формування нормального мікробіоценозу у дитини (заселення кишківника, ротової порожнини, шкіри і слизових оболонок нормальною мікрофлорою), що забезпечує становлення і нормальне функціонування імунної системи малюка.

 

По-п’яте, спільне перебування дозволяє матері контролювати температуру тіла дитини. Найоптимальнішим для здоров’я і розвитку малюка в перші тижні життя являється діапазон 36,8 °С-37,2 °С. Зниження температури тіла ніжче  36,5 °C або підвищення вище 37,5 °С становить реальну загрозу здоров’ю дитини, тому дуже важливим є контроль температури тіла як мінімум двічі на день: вранці і ввечері. При визначенні проблеми мама повинна відразу ж повідомити про це медичному працівникові.

 

По-шосте, мамі простіше стежити за положенням дитини під час сну. Як відомо, положення дитини на спині під час сну знижує ризик розвитку синдрому раптової дитячої смерті. Багато мам бояться, що якщо дитина відригне в положенні на спині, вона може аспірувати блювотні маси і загинути. Але це не зовсім так: численні дослідження показали, що сон на спині не підвищує частоти смертей від аспірації. Але є одна умова: дитину не можна туго сповивати, оскільки саме при тугому сповиванні ризик аспірації підвищується, незважаючи на положення дитини під час сну. Також не рекомендується укладати дитину спати на бік, тому що вона може під час сну випадково перекинутися на животик (наприклад,  матрацик або ліжечко з нахилом; чи випадково штовхнули ліжечко), що підвищує ризик раптової смерті.

 

Перелік переваг спільного перебування можна продовжувати до безкінечності, але і перерахованого вже цілком достатньо для того, щоб зробити висновок: не потрібно просити забрати дитину у відділення новонароджених хоч би на трішки. А якщо дитина все-таки потребує лікування або інтенсивного спостереження, необхідно як можна частіше приходити до неї в неонатальне відділення: допомагати медсестрам доглядати за нею, гладити її, розмовляти з нею і зціджувати грудне молоко, яке критично потрібне таким діткам.

Маєте питання?
Поставте його фахівцеві!
Ірина Матвієнко
Кандидат медичних наук, старший науковий співробітник відділення медичних проблем здорової дитини та преморбідних станів.
Коментарі
Всі 93
9
3
6
0
4
Кількість зареєстрованих користувачів на сайті ТМ “Агуша”
Каталог продукції
Новини Агуша
Про виробництво
Відео
Засинайко
Контакти
Потрібна допомога?
Меню
Вхід
Агуша
Енциклопедія
Дізнатись у спеціаліста
Скарбничка
Лікар Комаровський
Агуша
Енциклопедія
Дивіться інші відео
Комаровського, проходьте
тести і гарантовано
отримуйте подарунки!
Дізнатись більше