Грудне молоко і паління

27 Січня 201623:30

Давайте спробуємо розібратися з твердженням, що існує в деяких сім’ях, де є немовля: «Нічого страшного, якщо я викурю декілька сигареток в день», при цьому з точки зору непоправної шкоди для дитини найбільш важливо, якщо так говорить мама, яка годує дитину грудьми.

 

Агітувати за те, що паління шкідливе для власного здоров’я, тому що підвищує ризик захворювань серцево-судинними і онкологічними захворюваннями, мабуть, немає необхідності – інформації на сигаретних пачках і в засобах масової інформації більш ніж достатньо для того, щоб зрозуміти всю шкоду звички.

 

Але на сигаретних пачках нічого не написано про шкоду дитині, яку наносить сімейна пара, що палить, особливо матір-годувальниця. Наслідки від такої поведінки можуть мати наслідки і через рік, і через п’ять, і через п’ятнадцять, а сім’я виявиться не в змозі зрозуміти, що послужило першопричиною. Давайте розглянемо всього декілька аспектів впливу на дитину як нікотину, так і сигаретного диму.

 

Рівень нікотину в крові у більшості тих, що палять наближається до 44 нг/мл, а при викурюванні сигарети організм отримує близько 4 тисяч різних отруйних хімічних сполук, які власне і викликають увесь той каскад проблем із здоров’ям: руйнуються корисні речовини і вітаміни (особливо це стосується вітаміну С), відбувається спазм кровоносних судин (і як наслідок, недостатнє кровопостачання органів і тканин), зменшується кількість кисню в крові (що призводить до порушення всіх метаболічних процесів в органах і тканинах), порушується продукція гормону пролактину (відповідає за продукцію грудного молока, що призводить в найближчому майбутньому до припинення вироблення грудного молока), це все приводить до порушення правильного функціонування всіх органів і систем материнського організму. Якщо додати до цього неприємний запах із рота і одягу, який супроводжує абсолютно всіх курців, складається досить сумна картина.

 

Далі – гірше. Нікотин, що потрапив в організм матері, через дуже короткий проміжок часу опиняється в грудному молоці і згодом в організмі дитини, що веде до розвитку дуже негативних наслідків:

 

Нікотин впливає на дихальну систему дитини, підвищуючи ризик розвитку в майбутньому астми і різних респіраторних захворювань;

 

У дітей, матері-годувальниці яких палять, частіше розвиваються різні алергічні реакції навіть на зовсім нешкідливі продукти;

 

Такі малюки частіше страждають від кольок, і таких розладів шлунково-кишкового тракту як відрижки і нестійке випорожнення (схильність до діареї);

 

Нікотин негативно впливає на нервову систему: діти дратівливіші, у них порушується апетит і сон, у них частіші епізоди безпричинного плачу;

 

Психологічний розвиток таких дітей з великою часткою вірогідності буде порушеним, що згодом вимагатиме медикаментозного і психологічного лікування;

 

Порушений розвиток дитини (недостатня надбавка у вазі і зросту дитини) призводить до формування спочатку функціональних, а потім і органічних розладів;

 

Але це те, що відбувається в ранньому дитинстві. Вживання дитиною нікотину з грудним молоком матері має і віддалені наслідки: результати досліджень виявили підвищення частоти агресивної поведінки і дратівливості, а також поганої успішністі в школі у таких дітей; у них порушені процеси запам’ятовування і частіше виявляються проблеми з поведінкою.

 

Дитина, що отримувала нікотин з грудним молоком, з високою часткою ймовірності з часом стане курцем сама, причому почне палити в ранній період статевого дозрівання (ранній період підлітковості), що природно негативно позначиться на всьому його організмі згодом. Такий підліток відрізнятиметься агресивнішою поведінкою, низькою успішністю і недостатнім розумовим розвитком.

 

Тепер варто поговорити і про найбільш страшний наслідок паління батьками: синдром раптової дитячої смерті (СРДС), який реєструється у віковій групі дітей першого року життя з найбільшою частотою у віці 2-6 місяців життя.  Синдром раптової дитячої смерті визначається як «раптова смерть дитини у віці до 1 року життя, яке залишається без пояснень після проведення повного посмертного обстеження, а саме патологоанатомічного дослідження, огляду місця смерті і аналізу медичної історії розвитку дитини». Це визначення прийняте у всьому світі, і в Україні в тому числі. Підозра на синдром раптової дитячої смерті виникає тоді, коли здорову дитину (як правило перші 6 місяців життя) знаходять мертвою в ліжечку: часто безпосередньо перед тим, як укласти дитину спати, її погодували як завжди; крику не буває і дитину знаходять саме в тому положенні, в якому її кладуть спати.

 

Так от, одним з вагомих чинників ризику є паління батьків, особливо матерів: 9 з 10 жінок, діти яких загинули від СРДС, палили під час вагітності (Fleming & Blair, Early Human Development, 2007). Але є ще один момент: якщо мати і не палить, але палять інші члени сім’ї – це теж підвищує ризик СРДС: категорично забороняється палити в приміщенні, де знаходиться дитина, а також брати дитину в накурені місця.

 

Так що як ні крути, а сигаретний дим і нікотин для дитини – важкі отрути, які отруюють їй все подальше життя і позбавляють її прав на світле майбутнє.

 

Є ще одна обманна зона: багато мам, щоб заспокоїти себе і своїх близьких, намагаються звести до мінімуму кількість сигарет в період грудного вигодовування, але навіть якщо їх кількість не перевищуватиме 4-5 штук на день, процес паління відбуватиметься відразу після годування або мінімум за дві години до початку годування дитини, як рекомендують деякі «фахівці», шкода завдаватися все одно буде, хоча вона і буде мінімальною. В теперішній час навколишній світ настільки забруднений, що не варто ризикувати і особисто додавати шкідливі речовини у свій організм і в організм своєї дитини. Тому запам’ятаєте раз і назавжди: грудне вигодовування і паління несумісні ні за яких обставин.

 

Матір-годувальниця яка палить, обтяжує своїми проблемами дитину і прищеплює їй згубну звичку. Але треба раз і назавжди розстатися з цією звичкою, просто кинути її і сказати собі «Ні». Вашими гаслами повинні стати «Так – здоровій сім’ї і здоровій дитині!», «Так – щасливому майбутньому дитини», «Так – грудному вигодовуванню без отрут».  І тоді у вас обов’язково все вийде!

Маєте питання?
Поставте його фахівцеві!
Ірина Матвієнко
Кандидат медичних наук, старший науковий співробітник відділення медичних проблем здорової дитини та преморбідних станів.
Коментарі
Всі 120
9
4
3
1
8
Кількість зареєстрованих користувачів на сайті ТМ “Агуша”
Каталог продукції
Новини Агуша
Про виробництво
Відео
Засинайко
Контакти
Потрібна допомога?
Меню
Вхід
Агуша
Енциклопедія
Дізнатись у спеціаліста
Скарбничка
Лікар Комаровський
Агуша
Енциклопедія
Дивіться інші відео
Комаровського, проходьте
тести і гарантовано
отримуйте подарунки!
Дізнатись більше