Гігієна новонародженого

27 Січня 201617:55

Ваш малюк знайомиться з тим, що таке гігієна, відразу після свого народження. Коли він з’явився на світ, акушери купають його, обробляють очі і ранку на пупку. А ось те, чи буде він чепуруном надалі, залежить тільки від батьків. Починаючи займатися гігієною дитини, головне пам’ятати – в цьому немає нічого складного. Про основні правила, яких треба дотримуватися, доглядаючи за новонародженим, а також про міфи, які можуть лякати батьків, ми поговоримо в цій статті.

 

РОЗВІНЧУЄМО МІФИ

 

Пелюшки. Раніше вважали, що пелюшок повинно бути якомога більше, проте сьогодні фахівці радять обмежитися двома-трьома. Вони знадобляться на прийомі у педіатра. Сповивати ж дитину уві сні – пережиток минулого.

 

Виварювання. Сьогодні немає потреби виварювати дитячий одяг, як це робили раніше. Досить буде попрати їх в машинці, використовуючи спеціальний порошок для дитячої білизни.

 

Шкідливість одноразових підгузків. Існує думка, що одноразові підгузки можуть привести до безпліддя хлопчиків. Це не так, адже сперматогенез у них починається не раніше 8-9 років.

 

Кип’ятіння пляшечки. Якщо малюк живе в охайній сім’ї – в цьому немає необхідності. Самі подумайте: він і так постійно щось тягне в рот, досить часто облизує іграшки, при цьому нічого страшного з ним не відбувається.

 

Кип’ятити воду, щоб помити дитину, а також додавати в неї марганцівку теж не треба. Зараз навіть в пологових будинках дітей миють під звичайною водою. Головне, щоб температура була такою відповідною.

 

З основними міфами ми розібралися. Тепер, коли батькам трохи спокійніше, розповімо про головні складові гігієни новонародженої дитини.

 

ЧОМУ ВАЖЛИВО ДОГЛЯДАТИ ЗА ШКІРОЮ

 

Чистота шкіри – запорука здоров’я дитини. Важливо пам’ятати, що шкіра є органом дихання – у немовлят через неї відбувається близько 60% газообміну. Тобто, купання – це не просто очищення шкіри від будь-яких забруднень, а процес, що запобігає закупоркам потових і сальних залоз, що забезпечує нормальне шкірне дихання. З особливою увагою батьки повинні стежити за складками на шкірі малюка, додатково їх обробляючи. Дуже важливо, щоб дитина знаходилася хоч би 10-15 хвилин без підгузка кожні декілька годин. Це дозволить уникнути появи роздратувань і попрілостей.

 

КУПАННЯ НЕМОВЛЯТИ

 

У перший місяць після народження фахівці радять купати дитину щодня. Починаючи з другого, водні процедури можна скоротити до одного купання в 2-3 дні – це залежить від стану батьків і малюка. Купання проводять в теплій воді (36-37 градусів) з-під крану, використовувати кип’ячену воду, як ми вже говорили, зовсім необов’язково.

 

ДОГЛЯД ЗА ПУПКОМ

 

Досить часто батьки помічають, що пупок малюка має не таку форму, як у них. І тут починаються підозри – а раптом його перев’язали в пологовому будинку неправильно? Поспішаємо вас заспокоїти – перев’язати пупок неправильно просто неможливо, а малюка виписують з пологового відділення лише тоді, коли ранка на пупку затягнулася, і лікар упевнений, що вона не інфікована. Тому, якщо ви бачите, що пупкова ранка не запалена, обробляти її не треба.

 

ДОГЛЯД ЗА ОЧИМА

 

Очі дитині слід промивати кожен ранок змоченим в теплій воді тампоном. При цьому тампон повинен рухатися від скроневої частини до носа.

 

ДОГЛЯД ЗА НОСОМ

 

Якщо в носі у дитини зібрався слиз, прибираємо його сухою турундою. У разі появи в носі кірочок, турунду треба мокнути в олію, яку ви використовуєте, доглядаючи за шкірою свого малюка.

 

ДОГЛЯД ЗА ВУХАМИ

 

Самий відповідний момент для чищення вух – після купання. Це пояснюється тим, що у вухах скупчується волога, яку треба видалити. А разом з нею легко прибереться і вушна сірка. Для того, щоб почистити дитині вуха, просто вставте в них після купання на декілька хвилин турунди.

 

Педіатри сходяться на думці, що молочні зуби дитини не потребують будь-якого догляду. Карієс з’явитися на них не може, для цього треба тривалий час. Простіше кажучи, до 2-3 років про зуби можна не турбуватися. Намагаючись почистити зуби зовсім маленькій дитині, ви лише будете зайвий раз його нервувати

 

ЯК СТРИГТИ ДИТИНІ НІГТІ

 

Проводячи цю гігієнічну процедуру, дотримуйтеся наступних правил:

 

Стригти нігті треба не частіше, ніж один раз в 7-10 днів.

 

Не використовуйте свої манікюрні ножиці, під ними ніжні нігті малюка можуть ламатися. Краще купити спеціальні ножиці або щипчики для стрижки дитячий нігтів.

 

Приступати до процедури краще після купання, коли нігті розм’якли у воді.

 

На руках педіатри радять стригти нігті закруглено, а на ногах рівно.

 

Щоб малюк не боявся і повністю вам довіряв, спочатку покажіть, як ви стрижете нігті собі, давши зрозуміти, що це не боляче і не страшно.

 

Обговоривши загальні моменти гігієни хлопчиків і дівчаток, розглянемо і ті особливості, якими вона відрізняється.

 

ГІГІЄНА ДІВЧИНКИ

 

Дуже важливо правильно протирати статеві органи дівчинки. Протирання роблять легким рухом від лобка до попи. Статеві губи малятка частіше радять мити зовні, оскільки протирання з внутрішньої сторони можуть привести до роздратування слизової оболонки.

 

ГІГІЄНА ХЛОПЧИКА

 

Основне питання, з яким стикаються батьки хлопчиків, це – відкривати голівку члена або ні? Педіатри наполегливо рекомендують взагалі не чіпати цей орган, оскільки більшість проблем, які можуть виникнути, викликана, якраз, мікротравмами, нанесеними батьками при спробі відкриття. Під час купання досить просто промивати кінчик члена малюка теплою водою.

 

Бажаємо здоров’я вашим чепурунам! :)

Маєте питання?
Поставте його фахівцеві!
Ірина Матвієнко
Кандидат медичних наук, старший науковий співробітник відділення медичних проблем здорової дитини та преморбідних станів.
Коментарі
Всі 198
9
3
6
0
4
Кількість зареєстрованих користувачів на сайті ТМ “Агуша”
Каталог продукції
Новини Агуша
Про виробництво
Відео
Засинайко
Контакти
Потрібна допомога?
Меню
Вхід
Агуша
Енциклопедія
Дізнатись у спеціаліста
Скарбничка
Лікар Комаровський
Агуша
Енциклопедія
Дивіться інші відео
Комаровського, проходьте
тести і гарантовано
отримуйте подарунки!
Дізнатись більше